Agresywne środowisko, jakie panuje w łazience sprawia, że pomieszczenie to jest narażone na problem wilgoci, w tym grzyby i pleśń. Podpowiadamy, w jaki sposób ustrzec się przed koniecznością remontu łazienki z uwagi właśnie na wilgoć.
Każda łazienka to pomieszczenie, które narażone jest na wilgoć. Wystarczy wskazać choćby na parę wodną, która osiada zarówno na ścianach, suficie czy podłodze. Ponadto, woda jest też przyczyną powstawania różnego rodzaju uszkodzeń. Warto zatem w odpowiedni sposób zabezpieczyć pomieszczenie jeszcze przed pierwszymi problemami. W przeciwnym wypadku może okazać się, że remont łazienki nie tylko będzie długi, ale również kosztowny.
Groźna wilgoć
Walka z wilgocią nie jest łatwa ani prosta. Ponadto, warto pamiętać, że to groźny przeciwnik, który nie tylko wpływa na estetyczny wygląd pomieszczenia. Podkreślają to zwłaszcza specjaliści, który wskazują, że wraz z nadmierną wilgocią pojawia się grzyb i pleśń, które mają niekorzystny wpływ na zdrowie mieszkańców. Mowa tu zarówno o możliwość nabawienia się chorób płuc czy też uczulenia. Warto też pamiętać, że zagrzybienie pomieszczeń powoduje wyczuwalny dyskomfort. Wskazać należy choćby na charakterystyczny zapach, który przenika również przez ubrania.
Kiedy zabezpieczyć łazienkę?
Współcześnie na rynku znaleźć można wiele skutecznych metod zabezpieczenia przed wilgocią pomieszczeń, w których panuje podwyższona wilgotność powietrza. Dobra hydroizolacja obejmować musi całą łazienkę, w szczególności zaś miejsca, które są narażone są na kontakt z wodą. Idealnym przykładem są fugi, które nie izolują w sposób całkowity. Z tego też względu, jeszcze przed urządzaniem łazienki, każdy użytkownik powinien zainteresować się tym, w jaki sposób pomieszczenie to zostanie zabezpieczone przed wilgocią i grzybem.
Przygotować podłoże
Hydroizolacja wymaga właściwego przygotowania przestrzeni. Podłoże powinno być nie tylko suche, ale również odtłuszczone i przede wszystkim pozbawione wszelkich ubytków. Specjaliści wskazują przy tym, że należy zastosować odpowiednie, wodooporne płyty gipsowo-kartonowe, jak również gipsowo-włóknowe. Współcześnie też, jako powłokę izolacyjną, najczęściej stosuje się tak zwane płynne folie. Są one niezwykle elastyczne i gwarantują całkowitą szczelność. To zaś przekłada się na możliwość wysunięcia stwierdzenia, że świetnie zabezpieczają one powierzchnię skutkami zalania wodą.
Wentylacja równie ważna
Poza odpowiednim zabezpieczeniem łazienki, czyli zastosowaniem hydroizolacji, ważna jest także właściwa wentylacja. Dzięki niej możliwe jest usunięcie nadmiaru wilgoci z pomieszczenia. Eksperci wskazują, że w przypadku łazienki o przeciętnej wielkości optymalny będzie podstawowy system wentylacji grawitacyjnej. Mowa tu o popularnej „kratce wentylacyjnej”, którą należy zamontować w odpowiednim miejscu, czyli jak najdalej od drzwi. Dodatkowo użytkownik może zainwestować w dobry wentylator. Tylko w ten sposób możliwe jest zabezpieczenie pomieszczenia przed wilgocią.