Współcześnie oświetlenie LED wykorzystywane jest wszędzie tam, gdzie potrzebne jest energooszczędne źródło światła. Dodatkowym atutem tego rozwiązania są olbrzymie możliwości aranżacyjne. Dowiedz się więcej o technologii LED!
Z praktycznego punktu widzenia należy podkreślić, że oświetlenie LED jest niezwykle żywotne. Same żarówki eksploatowane mogą być przynajmniej cztery razy dłużej aniżeli tradycyjna żarówka. Ponadto, oświetlenie LED pozwala na rozjaśnienie pomieszczeń w sposób ciągły – zarówno w ciągu dnia, jak i nocy. Z tego względu wykorzystywane jest w instytucjach publicznych czy sklepach – słowem wszędzie tam, gdzie zapotrzebowanie na światło jest ogromne. Coraz częściej swoje zastosowanie znajdują także w przestrzeniach mieszkalnych, gdzie są alternatywą dla tradycyjnego oświetlenia.
Przełomowy rok
W elektronice diody luminescencyjne stosowane są od lat 60-tych ubiegłego roku. Ich popularność zanotowano jednak nieco później, dokładniej zaś wówczas, gdy wynaleziono diody dużej mocy. Z drugiej strony warto też wskazać na rok 2009. Z uwagi na wdrożenie wytycznych Unii Europejskiej z rynku wycofane zostały energochłonne żarówki, wzrosło zaś zainteresowanie bardziej ekologicznymi i energooszczędnymi rozwiązaniami.
(Nie)dyskretne oświetlenie
Z jednej strony oświetlenie LED wykorzystywane jest do tworzenia specyficznego klimatu, z drugiej zaś coraz częściej używane jest w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy. Dzieje się tak dlatego, że diody nie wytwarzają promieniowania ani ultrafioletowego, ani podczerwonego. W ten sposób są one w pełni bezpieczne. Ponadto, często służą jako alternatywne lub nawet zastępcze oświetlenie nocne, choćby w zamian za światło generowane przez nocną lampkę.
Gwarancja symbolem trwałości
Diody LED są współcześnie coraz częściej doceniane przez indywidualnych konsumentów. Ich sprzedaż wzrasta również z uwagi na niezawodność takiego rozwiązania. Nie przepalają się, świecą jednostajnie nawet do 50 tysięcy godzin, później zaś zmieniają jedynie natężenie światła. Jest to spowodowane tym, że ich producenci do ich wyrobu używają materiałów jedynie wysokiej jakości. Dzięki temu mogą też udzielać długiej gwarancji, nawet do pięciu lat.
Gdzie się je stosuje?
Oświetlenie LED to nieograniczone możliwości w zakresie urządzania pomieszczeń. Wystarczy wskazać, że najczęściej stosuje się je do oświetlenia schodów, mebli, przestrzeni, które służą za garderoby, jak również blatów kuchennych, luster ściennych czy też modnych sufitów podwieszanych. Dodatkowym atutem jest też fakt, iż produkty te to mnogość kolorów, z którymi można dowolnie eksperymentować. To zaś, w połączeniu z łatwym montażem, sprawia, że oświetlenie to znajduje swoje zastosowanie w budynkach o różnych przeznaczeniu.