Ogrzewanie podłogowe ma swoich zwolenników. Nic dziwnego – ciepła podłoga to komfort, na który pozwolić powinien sobie każdy właściciel mieszkania lub domu jednorodzinnego. Podpowiadamy, dlaczego warto zdecydować się właśnie na ogrzewanie podłogowe.
Jeszcze pewien czas temu ogrzewanie podłogowe modne było tylko u naszych sąsiadów zachodnich. Aktualnie mówić można o zadomowieniu się tego sposobu ogrzewania pomieszczeń i w naszym kraju. Na taki stan wpływ ma wiele czynników. Wśród najważniejszych należy jednak wymienić komfort oraz fakt, iż według ekspertów to energooszczędny sposób na zapewnienie optymalnej temperatury w każdym pomieszczeniu. Sami konsumenci najczęściej takie rozwiązanie stosują w łazienkach.
Zapomnij o kotłowni
Niewątpliwym atutem ogrzewania podłogowego jest fakt, iż użytkownik nie musi martwić się o budowę kosztownego zaplecza, czyli kotłowni. Podłogę ogrzewać można przy tym na dwa sposoby: za pomocą specjalnych mat elektrycznych lub też systemu rur, które przewodzą wodę. Dzięki temu cała instalacja zajmuje do około 1 cm wysokości posadzki.
Z punktu widzenia specjalistów, ogrzewanie podłogowe idealnie współpracuje z tak zwanymi niskotemperaturowymi źródłami ciepła. Wśród tych wymienić należy przede wszystkim pompy ciepła oraz kotły kondensacyjne.
Korzyści, czyli czemu warto
Tradycyjne grzejniki nie tylko są mało estetyczne, ale również zabierają przestrzeń. Dodatkowo coraz więcej konsumentów zauważa, że grzejniki konwekcyjne, podgrzewając powietrze wytwarzają cyrkulację. Kurz, który wiruje po całym pomieszczeniu może nie tylko wywołać alergię, ale również źle wpłynąć na samopoczucie domowników. Inaczej jest zaś w przypadku ogrzewania podłogowego, które zapewnia też równomierną emisję ciepła. Mowa tu o temperaturze około 20°C, która utrzymuje się w całym pomieszczeniu, gdy temperatura posadzki wynosi około 4 stopnie więcej. Dodatkowo warto też zauważyć, że osoby, które decydują się na to rozwiązanie, nie muszą pamiętać o regularnym czyszczeniu, malowaniu czy konserwacji kaloryferów.
Co z podłogą?
Ogrzewanie podłogowe najlepiej instalować pod podłogę wykonaną z płytek lub kamienia, gdyż te materiały mają najlepsze współczynniki przewodzenia ciepła. Z drugiej jednak strony nic nie stoi na przeszkodzie, aby ten rodzaj ogrzewania znalazł się w pomieszczeniach, w których znajdą się wykładziny z PCW lub też innych tworzyw sztucznych. Jeżeli w mieszkaniu znaleźć mają się zaś panele, to w takim przypadku konieczne jest wybranie takich, które posiadają odpowiednie parametry. Zazwyczaj producenci wskazują, że wybrany model może być wykorzystany pod ogrzewanie podłogowe. To istotne, gdyż tylko niektóre z paneli dobrze znoszą rozciąganie się pod wpływem temperatury.
Kontroluj i ustawiaj
Ogrzewanie podłogowe może być sterowane za pomocą specjalnych elektronicznych termostatów. To dzięki nim możliwe jest automatyczne utrzymanie pożądanego poziomu temperatury. W ten sposób każdy z użytkowników może kontrolować optymalne zużycie energii elektrycznej. Najnowocześniejsze urządzenia są tak skonstruowane, że umożliwiają zaprogramowanie ściśle określonej temperatury w różnych porach dnia.