Własny dom lub mieszkanie to nieograniczone możliwości aranżacyjne. Luksusowym rozwiązaniem, które pozwoli na odprężenie się po całym dniu pracy może być sauna. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę decydując się na jej montaż.
Sauna pozwala na korzystanie z dobrodziejstwa, jakim jest rozgrzane powietrze. W naszym kraju wciąż najpopularniejsze są sauny fińskie. Mają one klasyczną konstrukcję, zaś ich działanie opiera się na wysokiej temperaturze dochodzącej do niemal 100°C oraz niskiej wilgotności. W ten sposób każdy użytkownik nie tylko może hartować swój organizm, ale również relaksować się. Warto też podkreślić, że regularne korzystanie z sauny usprawnia krążenie.
Sauna w mieszkaniu?
Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na zastosowanie takiego rozwiązania w swoim mieszkaniu. W tym przypadku wcale nie trzeba dużo – wystarczy przestrzenna łazienka, w której wydzielić będzie można przestrzeń z myślą właśnie o saunie. Przed pierwszą sesją zainteresowana osoba musi podjąć decyzję o rodzaju sauny. Zależy ona od kilku czynników, z których najważniejszymi są temperatura i wilgotność powietrza. Na tej podstawie eksperci wyróżniają sauny suche, mokre i łaźnie parowe. Te pierwsze gwarantują kąpiel w granicach 90-110°C i wilgotności powietrza na poziomie od 5 do 10%. Drugie pozwalają na zażycie kąpieli w 75-95ºC i wilgotności powietrza na poziomie od 20 do 35%. Jeszcze innymi parametrami charakteryzują się łaźnie parowe, w których temperatura kąpieli wynosi 40-45°C, zaś wilgotność powietrza 100%.
Wybieramy materiały
Do budowy sauny niezbędne jest drewno. Wśród najczęściej wykorzystywanego znaleźć można jodłę kanadyjską, cedr lub też sosnę skandynawską. Zainteresowane osoby powinny jednak wiedzieć, że nie jest koniecznością wykonanie drewnianej podłogi. Aktualny postęp technologiczny pozwala na wykorzystanie innych materiałów, niemniej zawsze muszą być one odporne na działanie zarówno wilgoci, jak i wysokich temperatur. Ponadto, z uwagi na bezpieczeństwo i dla komfortu, warto postawić także na powierzchnię antypoślizgową.
Piec najważniejszy!
Podstawowym elementem, który znaleźć musi się w każdej saunie jest specjalny piec. To dzięki niemu w pomieszczeniu panuje odpowiednia wilgotność powietrza oraz temperatura. Jego zakup powinien być poprzedzony przejrzeniem szerokiej oferty sklepów. Po uwagę należy także wziąć indywidualne preferencje, jak i oczekiwania użytkownika. Nowoczesne sauny wyposażone są zazwyczaj w innowacyjne piece, które sterowane są w sposób elektroniczny. Są one też projektowane w taki sposób, aby zapewnić pracę w trzech trybach, w tym mokrym, suchym i parowym.
O czym pamiętać?
Przy budowie sauny warto zwrócić uwagę również na system wentylacyjny. Odpowiednio dobrany zapewni właściwą cyrkulację powietrza i nie pozwoli na zadomowienie się grzyba. Ponadto, użytkownik musi też pamiętać o prawidłowym oświetleniu tego pomieszczenia. Takie powinno spełniać nie tylko wymogi bezpieczeństwa, ale ważne jest także, aby miało odpowiednią barwę i natężenie. W ten sposób kąpiel w saunie będzie prawdziwą przyjemnością i chwilą relaksu po całym, pracowitym dniu!